Angielski - zajęcia przez InternetNauka języka obcego przez Skype staje się od kilku lat coraz bardziej popularna. Powodem jest olbrzymi wzrost świadomości technologicznej Polaków w ostatnim dziesięcioleciu. Drugi, mniej formalny powód to przyśpieszenie tempa życia oraz fakt, że więcej godzin dziennie poświęcamy na pracę zawodową. Przeciwnicy distance learning nadmieniają, że nauka języka obcego opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu metody komunikacyjnej. Zapominają o tym, że Skype został stworzony właśnie z myślą o komunikacji między ludźmi. Dlatego jako kolejne narzędzie w rękach dydaktyka/lektora doskonale nadaje się do wykorzystania podczas kursów językowych, szczególnie kursów konwersacyjnych. Skupmy się na korzyściach, jakie daje wykorzystanie Skype do nauki języków obcych:

1. Wygoda – wystarczy komputer podłączony do Internetu oraz zainstalowany komunikator Skype. Bez znaczenia jest miejsce, w którym się znajdujemy: dom, praca, uczelnia, a nawet park, czy kawiarnia:). Może to być równie dobrze platforma wiertnicza lub najbardziej egzotyczne miejsce na Ziemi, gdzie łączymy się z Internetem tylko za pomocą łącza satelitarnego.

2. Oszczędność czasu i pieniędzy – wielu z nas ma problem z zarządzaniem czasem, ciągle gdzieś pędzimy i nie możemy zdążyć. Jest to bardzo ważny czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze formy nauki języka obcego, zwłaszcza, że chodzi tutaj o systematyczność i konsekwencję. O wiele łatwiej jest nam zagospodarować sobie godzinę, czy dwie, będąc w miejscu, w którym akurat wypadło nam być, bez konieczności przemieszczania się.

3. Dostęp do różnorodnych pomocy dydaktycznych online – w sieci jest mnóstwo genialnych narzędzi, które można wykorzystać podczas kursu przez Internet. Komunikator Skype umożliwia udostępnianie ekranu, dzięki czemu można oglądać tę samą witrynę, film z YouTube lub wspólnie zastanawiać się nad ćwiczeniem. Dodatkowo zadania domowe można wysyłać E-mailem, dzięki czemu pozostaje się w stałym kontakcie z lektorem między planowanymi zajęciami.

4. Bezpośredni kontakt z lektorem przez kamerkę internetową – jeżeli potrzebujecie widzieć swojego nauczyciela/lektora to Skype jak najbardziej to umożliwia. Jeżeli natomiast wyłączycie kamerkę, wówczas stwarzacie sobie dodatkową możliwość usprawnienia sztuki rozumienia ze słuchu oraz siłą rzeczy poprawiacie wymowę. Możemy tutaj mówić o elementach Blended Learning. To jak rozmowa przez telefon, podczas której nasz rozmówca będzie nas rozumiał tylko wtedy, gdy wykażemy się doskonałą sprawnością językową, bez możliwości wspomagania się językiem ciała. (wl)