Konwersacje w języku angielskim przez SkypeInternet na dobre zagościł już w szkolnictwie. W sieci można znaleźć krótkie kursy, e-booki, obszerne szkolenia, filmy i webinary na żywo. Własne platformy udostępniają nawet uczelnie wyższe, oferując naukę w formie e-learningu. Teraz nauka przez Internet zdobywa kolejną niszę: konwersacje językowe. Optymalną platformą dla tej formy kursów okazał się… Skype!

Usługa konwersacji z lektorem oferowana była do tej pory wyłącznie w szkołach językowych. Osoby, które uczyły się języka obcego we własnym zakresie, z książek i płyt, pozbawione były kontaktu z żywym językiem mówionym. Dodatkowe konwersatoria u płatnych nauczycieli nie rozwiązywały tego problemu, ponieważ osoby samodzielnie uczące się języka rezygnowały ze szkół językowych właśnie ze względu na to, że nie mogły dojeżdżać na zajęcia. Tymczasem prywatne lekcje – pod względem czasochłonności – niczym nie różniły się od szkół językowych.

Dlaczego osoby uczące się angielskiego nie powinny rezygnować z konwersacji?

Tylko zajęcia z lektorem mogą wyrobić odpowiednie nawyki językowe. Dialog uczy szybkiej reakcji w typowych sytuacjach, zmusza do „myślenia w obcym języku”. Tak naprawdę, aby nauczyć się rozmawiać po angielsku trzeba rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać.

Konwersacje są ważne również ze względu na łatwą korektę błędów. Lektor błyskawicznie wychwyci ewentualne pomyłki i przejęzyczenia, skoryguje akcent i przećwiczy z uczniem wymowę niespotykanych w języku polskim głosek. Te powszechne błędy można bez trudu wyeliminować w trakcie nauki – im szybciej zostaną one wychwycone, tym lepiej. Osoba, która utrwali sobie błędną wymowę wyrazów, będzie musiała poświęcić o wiele więcej czasu na zmianę swoich nawyków.

Jest jeszcze trzeci powód, dla którego nie warto rezygnować z konwersacji po angielsku: to możliwość systematycznej oceny własnych postępów. Każdy kolejny sukces będzie nagrodą, która najlepiej zmotywuje nas do dalszej nauki.

Dlaczego konsultacje przez Skype są uznawane za przełom w nauczaniu angielskiego?

Nauka języka przez Skype stwarza niemal identyczne warunki, jak zajęcia w sali lekcyjnej. Przekaz video sprawia, że uczeń może obserwować nauczyciela, naśladować jego sposób mówienia. Jednocześnie, komunikator pozwala uzyskać doskonałą jakość dźwięku – porównywalną z rzeczywistą rozmową.

Nauka przez Skype ma kilka bardzo ważnych zalet, które sprawiają, że to właśnie ta forma zdobywania wiedzy będzie – według naszych ekspertów – rozwijać się najszybciej:

Nauka w każdym miejscu i czasie. Uczeń może uczyć się z każdego komputera z dostępem do Internetu, w dowolnym miejscu na świecie. Nawet jeśli często podróżuje, dużo pracuje, studiuje – nie musi opuszczać zajęć, wystarczy, że odpowiednio ustali harmonogram z lektorem. Oszczędza także czas, potrzebny na dojazdy do szkoły językowej.

Wygodne i bezpłatne narzędzie. Skype – jako darmowy i bezinstalacyjny komunikator – pozwala na naukę bez dodatkowych kosztów. Słuchacz płaci tylko za zajęcia, a nie za utrzymywanie kosztownej platformy e-learningowej.

Nowoczesna jakość. Nauka przez Skype pozwala zsynchronizować zajęcia konwersacyjne z pracą na materiałach tekstowych. Lektor może w każdej chwili wysłać do ucznia wiadomość tekstową na czacie lub skorzystać z poczty mailowej do przekazania dodatkowych plików.

Konwersacje one to one. W szkołach językowych zajęcia odbywają się na ogół w kilkuosobowych grupach. Tak naprawdę zatem każdy z uczniów korzysta tylko z części lekcji, ponieważ w pozostałym czasie może jedynie przysłuchiwać się odpowiedziom innych uczestników zajęć. Kursy przez Skype obejmują konwersację lektora z pojedynczym uczniem. Ta metoda jest o wiele efektywniejsza i pozwala maksymalnie wykorzystać każdą minutę lekcji.