Chyba najtrudniejszym momentem w procesie nauki języka angielskiego jest ten, w którym musimy zacząć aktywnie go używać. Większości ludzi bardzo trudno jest się przełamać ze względu na to, że pierwszym próbom rozmawiania po angielsku zwykle towarzyszy stres, nawet jeśli znamy podstawowe reguły gramatyczne i mamy wystarczający zasób słów aby odczytać większość tekstów w obcym języku. Barierę tę będziemy jednak w końcu musieli przełamać jeśli chcemy iść w swojej nauce dalej. Poniżej kilka sprawdzonych metod, które możemy w tym celu wykorzystać.

Przełam barierę mówienia w języku angielskim

Skok na głęboką wodę

Jednym z najskuteczniejszych sposobów przełamania bariery językowej jest postawienie się w sytuacji, w której będziemy zmuszeni do rozmowy po angielsku. Spróbujmy choćby na kilka dni wybrać się do anglojęzycznego kraju, np. do Wielkiej Brytanii. To prawda, że zakupowi biletu, czy potwierdzaniu rezerwacji w hotelu będzie towarzyszył stres, jednak najważniejsze będzie to, że bariera zostanie przełamana. Nawet jeśli pierwsze próby rozmowy nie będą wyglądały okazale, każda kolejna będzie ze sobą niosła znacznie mniejsze trudności. Dodatkową korzyścią z wizyty w anglojęzycznym kraju będzie osłuchanie się z językiem, dostrojenie ucha do charakterystycznych głosek, co w przyszłości nie tylko pomoże nam mówić, ale również zrozumieć, co nasz rozmówca usiłuje nam przekazać.

Ćwiczenia ze znajomymi

Oczywiście dla wielu osób sama myśl o wyjeździe za granicę bez perfekcyjnej znajomości języka może być nawet nie do pomyślenia. Możemy jednak przełamać lęk w nieco łagodniejszy sposób, np. rozmawiając po angielsku z osobą, którą dobrze znamy, i co do której nie musimy się obawiać, że będzie się z nas śmiała. Jeśli osoba ta znajduje się na podobnym poziomie i tak jak my sami ma problem z przekroczeniem bariery – tym łatwiej przyjdzie nam wypowiedzenie pierwszych słów po angielsku. Ćwiczenia z partnerem na tym samym poziomie są oczywiście bardzo przydatne, jednak nie powinniśmy na tym poprzestawać. Szukajmy kontaktu z rozmówcami, którzy mówią lepiej od nas, a jeśli to możliwe to najlepiej z Native Speakerami, bo od nich po prostu więcej się nauczymy. Tą metodę można określić mianem stopniowego przełamywania się.

Rozmowy w Internecie

Dobrym pomysłem może się również okazać korzystanie z czatów po angielsku. Tu również poziom stresu możemy sobie dawkować, np. na początku rozmawiając za pomocą klawiatury, a potem przechodząc do wykorzystania mikrofonu i kamerki. Strony takie jak omegle.com czy chatroulette.com pozwalają łączyć się z losowo wybranymi osobami z całego świata. To nie tylko okazja aby poćwiczyć język, ale również szansa na to, że poszerzymy swoje horyzonty kulturowe. Możemy też postawić na rozmowy z ludźmi, których sami sobie wyszukamy. Istnieje wiele stron, które kojarzą ze sobą osoby o różnych narodowościach, pozwalając im na wzajemną pomoc w nauce za pomocą komunikatora Skype. Jedną z nich jest mylanguageexchange.com. Możemy również porozmawiać odpłatnie z profesjonalnym nauczycielem i zarazem Native Speakerem za pomocą portalu italki.com.

Nagrywanie się

Mówienie po angielsku można również ćwiczyć bez żadnego audytorium. W każdym systemie operacyjnym jest wbudowany rejestrator dźwięku, we wszystkich telefonach i we większości laptopów są również mikrofony. Warto z tego skorzystać! Jeśli każdego dnia spróbujemy nagrać coś na dowolny temat, bardzo szybko zauważymy postępy, co niewątpliwie doda nam śmiałości w kontaktach z ludźmi. Najlepiej wytyczyć sobie konkretny czas mówienia (np. 5 min) i przygotować sobie listę tematów na dany tydzień. Nagrania warto zapisywać i od czasu do czasu do nich wracać, aby móc wyłapywać swoje błędy. Jeśli zdecydujemy się na tego typu ćwiczenia, bardzo ważne jest, aby nagrywać się regularnie, najlepiej codziennie. Im dłuższe będą nagrania tym szybciej zaczniemy ufać swoim umiejętnościom, jednak pamiętajmy – intensywność ćwiczeń nie jest tak ważna, jak właśnie regularność.

Otaczanie się językiem

Pomocne w przełamaniu bariery będzie również dostarczenie sobie maksymalnie częstego kontaktu z językiem. Starajmy się czytać blogi i wiadomości po angielsku, słuchać angielskiego radia (nawet jeśli go nie rozumiemy), oglądać telewizję i filmy bez lektora, puszczać sobie angielskie piosenki. Dzięki temu oswoimy się z językiem i z czasem samodzielne produkowanie go stanie się dla nas łatwiejsze. Poza tym w ten sposób uzyskamy dodatkowe profity – rozszerzymy sobie słownik, zwiększymy zdolność rozumienia tekstu zarówno czytanego, jak i słuchanego, a także spontanicznie i bezstresowo przyswoimy przynajmniej część reguł gramatycznych.

Niestety nie istnieje żadna uniwersalna metoda przełamywania bariery mówienia. Aby znaleźć sposób dla siebie trzeba trochę poeksperymentować. Najlepsze efekty da jednak połączenie wszystkich wymienionych powyżej sposobów – takiego zmasowanego ataku żadna bariera nie będzie w stanie wytrzymać.